Hicret

Hicret’in Yönetmeni Nazif Tunç, Hz. Peygamber’in (s.a.v) arkadaşı Hz. Ebubekir (r.a) ile birlikte 14 günde gerçekleştirdikleri zorlu hicret yolculuğu gibi filmin de 14 gün de tamamlandığını söyledi. Antalya Patara Çölü, Kapadokya ve Urfa’da çekimleri gerçekleşen Hicret’te başrolde Melda Bekcan ve Hakan Akçin oynuyor.

İslam’ın ilk yıllarında müşriklerin baskılarından dolayı bir grup sahabe Habeşistan’a hicret eder. Bu grupta yer alan Abdullah ve Ümmü Seleme, Hz. Ömer ve Hz. Hamza (r. anhum) gibi isimlerin Müslüman olduğunu öğrenince akrabalarına ve özellikle peygamberlerine kavuşmak için Habeşistan’dan Mekke’ye geri dönerler. Fakat yolculukları sonunda büyük hayal kırıklığına uğrarlar. Müslümanlar müşrikler tarafından ağır baskılar altında tutulmaktadır. Taif’e hicret etmek için görüşmeye giden Resulullah (s.a.v) burada kötü muamele görmüştür ve geri döndüğü Mekke’ye de alınmamaktadır. Hz. Peygamber’in Mekke’ye alınmadığını duyan Ümmü Seleme Mekke’nin büyüklerinden amcası Mut’im bin Adiy’e gider. Ümmü Seleme amcasından Hz. Peygamber’i koruması altına alarak Mekke’ye girmesine yardım etmesini ister. Bu talebi kabul eden Adiy Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) şehre girmesine yardımcı olur.

Mekke’de yaşanan sıkıntıların artması sonucunda gelen hicret emri ile Müslümanlar gizlice Medine’nin yolunu tutmaya başlarlar. Abdullah ve Ümmü Seleme de oğulları Seleme’yi alarak Medine yoluna çıkar. Fakat yolda önlerini kesen Ebu Cehil, Ümmü Seleme ve oğlunu (r. anhum) bir odaya hapseder. Abdullah ise Medine’ye ailesi olmadan varmanın hüznünü yaşamaktadır. Hz. Peygamber (s.a.v) ve Hz. Ebubekir’in de (r.a) hicret etmesiyle Mekke’de kalan son Müslüman olduğu bilgisini alan Ümmü Seleme, Ebu Cehil’in elinden kurtulup deve üstünde tehlikeli bir yolculuğuna başlar.

 

Hicret Filmi

Yapımcı – Yönetmen: Nazif Tunç
Senaryo: Mehmet Uyar
Müzik: Fatih Ihlamur
Görüntü Yönetmeni: Tahir Zencirbağ
Kurgu Yönetmeni: Necdet Tok
Uygulayıcı Yapımcı: Arif Hakverdi
Yardımcı Yönetmen: Murat Köksal
Sanat Yönetmeni: Vugar Aliyev

(Görüntüleme: 1 / 85)

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İlgili Video Kanalları

YORUM BIRAK