header-hv2

Bedirhan Gökçe

Bedirhan Gökçe (d. 21 Mart 1968, Ankara – v. ), Şair, ses sanatçısı.

Bedirhan Gökçe, 21 Mart gününde Ardahanlı memur ailenin 6. Çocuğu olarak Ankara’da dünyaya gelmiştir. Babası Zekeriya bey, annesi Gülgez hanımdır.

Bedirhan Gökçe, yedi yıl boyunca okul tatillerinde TRT’de çaycı olarak çalıştı. 1988 yılında TRT’nin açtığı seslendirme sınavlarında başarı göstererek TRT’de memur olmuş ve günümüze kadar seslendirdiği onlarca parçalarla ve şiirlerle tanınmıştır. Sanatçı birçok özel televizyon kanalındi programlar yapmıştır. Ayrıca TRT’de yayınlanan Bedirhan Gökçe ile gecenin kıyısında adlı programı sunmuştur.

1993 den itibaren özel radyolarla geceleri şiir okudu. 1995’in sonunda Kanal 6 haberlerini sunmak üzere memuriyetten istifa etti. Ayrıca reklâm, film, belgesel seslendirdi.

İlk şiir albümü “Üçüncü Sayfa Şiirleri” 1999 yılında çıkmıştır. “Başım Gözüm Üstüne“, “Güle Yazdım…” ve “Adam Kavga’da Belli Olur” adını taşıyan şiir albümlerini Moral Prodüksiyon’dan çıkaran sanatçı bu albümüyle şiirdeki yerini pekiştirirken Kral TV 2005 Video Müzik Ödülleri’nde “Şiir Dalında Birincilik” ödülünü aldı.

Askerliğini yaptıktan sonra Eylül 2000 de Radyo Tatlıses’e geçti ve bu sebeple Ankara’dan İstanbul’a taşındı. Bu arada Kanal A televizyonundaki “Damlayan Mısralar” adlı programına da devam etti.

2005 de “Şifalı Hüzünler” adlı kitabını çıkarttı. 2005 de Radyo Tatlıses’den ayrılarak hemen ardından Best FM’e geçti.

1998 yılında Ankara’nın yerel televizyonu Kanal A’da yaptığı şiir programıyla, kültür programları dalında Radyo, Televizyon Gazetecileri Derneği ödülünü kazandı.

Damlayan Mısralar adlı TV programıyla Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği’nin “2000 yılı Radyo TV oskarları” ödülü ile Kültür Sanat dalında yılın en iyi televizyon programcısı oldu.

Bedirhan Gökçe 2003 yılında “A.G.A” adlı yönetmenliğini Andaç Haznedaroğlu’nun yaptığı TV dizisinde rol almıştır.

Bedirhan Gökçe’nin Eserleri

Üçüncü Sayfa Şiirleri (1999, Şiir Albümü)
Başım Gözüm Üstüne (2000, Şiir Albümü)
Güle Yazdım… (2001, Şiir Albümü)
Adam Kavga’da Belli Olur (2002, Şiir Albümü)
Şifalı Hüzünler (2005, Şiir Kitabı)
A.G.A, (2003, Dizi Film)

(Görüntüleme: 1 / 47)

Video