Fatih Koca – Güzel Aşık

Fatih Koca

Neyzen, hafız, ilahi sanatçısı

Fatih Koca (d. 1971, Merzifon, Amasya), hafız, neyzen, ilahi sanatçısı, öğretim görevlisi.

İlkokulu ve İmam Hatip Lisesi’ni Amasya’da bitirdi. Kur’an-ı Kerim’i rahmetli Hafız Mustafa Keskiner’den öğrendi. Amasya Büyük Ağa Medresesi’nde Seyit Ahmet Fırat ve İsmail Batman’dan 1983 yılında hafızlığını tamaladı.

1996 yılında İlahiyat Fakülteleri arası “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma” yarışmasında Türkiye birincisi oldu.

Ürdün, Almanya, Hollanda, Kıbrıs, Kırgızistan, Avusturya, Fransa, Romanya, Avustralya, Yunanistan, İsviçre, Liechtenstein, Danimarka, Bulgaristan, Amerika, Belçika, İngiltere ve yurtiçinde ney sazıyla ve solist olarak konserler verdi. Kültür Bakanlığı Ankara ve İzmir Devlet Koroları ve TRT Ankara Radyo ve Televizyonları’na misafir sanatçı bazında solist, kasîdehan, ve neyzen olarak katıldı.

Ahmet Hatipoğlu ile Ankara’da dinî mûsikî çalışmalarını sürdürdü. TRT ve çeşitli özel televizyon ve radyolarda tasavvuf müziği programları yaptı. “Ahmet Hatipoğlu’nun Hayatı, Eserleri ve Mûsikî Anlayışı” isimli yüksek lisans tezini tamamladı.

Halen İlahiyat Fakültesi Türk Din Mûsikîsi öğretim görevlisi olan Fatih Koca, 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Türkiye genelinden seçilmiş din görevlilerinden oluşan ilk Diyanet Türk Tasavvuf Musikisi Korosu’nun kuruluşuna öncülük etti. Koca, bu koronun kurucu şefi olarak da görevine devam etmektedir.

Halen Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Mûsikîsi öğretim görevlisi olan Fatih Koca, Diyanet İşleri Başkanlığı Türk Tasavvuf Musikisi Korosu’nda Şef olarak görev yapmakta ve Cami Musikisi derslerine girmektedir. Aynı zamanda Kırgızistan Devlet Üniversitesi Osh İlahiyat Fakültesi Türkiye’deki hazırlık öğrencilerine ve Uluslar arası İlahiyat Fakültesi öğrencilerine Kur’an-ı Kerim dersleri vermektedir.

2013 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Tarihi ve Sanatları Anabilim Dalında “İslam Tarihi ve Medeniyetinde Salâlar ve Salâvatlar” tezi ile ‘doktor’ ünvanını aldı. Hilal hanımefendi ile evli olup Furkan isimli bir oğlu vardır.

Anadolu üniversitesi İlahiyat Fakültesi Korosu’nu Yrd. Doç. Dr. Bayram Akdoğan ile çalıştırmakta olan Fatih Koca, Ankara’da ney dersleri de vererek neyzen adayları yetiştirmektedir.

Fatik Koca

2000 yılından beri Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın düzenlediği İHL arası Kuran-ı Kerim’i Güzel okuma, Hafızlık ve Ezan yarışmalarında Yüksek Seçici Kurul Üyesi olarak görev yapmaktadır.

2004 yılından beri yine Diyanet İşleri Başkanlığı ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün düzenlemekte olduğu Ezan, Mûsikî ve Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma seminerlerine öğretici olarak katılmaktadır.

Bu zaman zarfında birçok öğrenci yetiştirmiştir.

Fatih Koca

hafız, neyzen, ilahi sanatçısı, öğretim görevlisi.

(Görüntüleme: 1 / 273)

Video