Kara Sevda mıdır Nedir – Murat Belet

Murat Belet

İlahi sanatçısı

Murat Belet (d. 25.04.1985, Muş – ), İlahi sanatçısı, söz yazarı.

25.04.1985’te Muş ilinin merkezinde doğdu. Doğumundan kısa bir süre sonra babasını kaybeden sanatçı, hayatının en zor dönemlerini annesi ile birlikte geçirdi. İlk eğitimini Muş’ta tamamlayan sanatçı, Aile geleneği olan ticaret ile küçük yaştan itibaren meşgul olmaya başladı. İlk olarak ünlü Caz Sanatçısı Atilla Özdemir’in aranjörlüğnde “Matem Ayı” albümünün hazırlıklarına başlanmış ve yine aynı yıl perküsyon alt yapılı bir albüm çıkmıştır.

Matem Ayı” albümünün çıktığı yıl en çok satanlar listesinde yer alması ve albüm hakkında aldığı olumlu tepkiler, sanatını mesleki anlamda icra etmesine vesile olmuştur. İlk konseri Bingöl’de gerçekleşen sanatçı daha sonra birçok ilde ardı ardına konser teklifleri alarak Türkiye’nin hemen hemen tüm illerinde konser verip sanat hayatında tanınmaya başlamıştır.

Bir çok proje ve organizasyonda yer alarak sanat dünyasında büyük çıkış gerçekleştiren sanatçı, çevresinin ve sevenlerinin yoğun beklentisi üzerine 2007’de “Yoluna Kurban” albümü için tekrar stüdyoya girmiştir. Çeşitli enstrümanları içinde barındıran albümün aranjörlüğünü Taner Yüncüoğlu üstlendi. Albümün Stüdyo sürecinden başlayarak ve hala devam eden ses ve müzik eğitimi, perküsyon, şan ve müzik konusunda çeşitli kurslar ve özel dersler almaya başladı. Bir yıllık yoğun çalışmalar sonucu 2008’de “Yoluna Kurban” albümünü çıkardı.

Bir önceki albümü gibi yılın en çok satan albümü oldu. 2010 yılında çıkardığı “Hicran” albümü sanatçıyı farklı mecralara taşımıştır. 2011 yılının Ekim ayında Türkiye Devlet Televizyonu’ndan (TRT), sanatı açısından önemli tekliflerden birini aldı: İlk albümünün çıkış parçası olan “Matem Ayı” eseri için, her yıl Muharrem Ayı’nda TRT 1 ekranlarında yayımlanması teklif edildi. Bunun üzerine eserin yeniden yorumlanması için stüdyoya giren sanatçı Kardeş Türkülerin de katkısıyla eseri icra etti. Eserin klibi için yönetmen koltuğuna Türkiye’nin altın portakal ödüllü yönetmeni olarak tanınan Onur Ünlü oturdu. Aranjörlüğü “Kardeş Türküler” tarafından yapılan eserin klip çekimleri, hummalı bir çalışmaya başarılı bir şekilde vücuda getirildi. Sanatçımız bu çalışması ile TRT 1’e eser veren ilk “İlahi sanatçısı” unvanını almış oldu.

2012’de uzun bir çalışmanın ardından Emre Demirhan aranjörlüğünde “El Emin” adlı 4. albümü hazırlanmış ve büyük bir emek sarf edilmiştir. “El Emin” albümünü diğer albümlerinden farklı kılan ise sözlerinin tamamı ağabeyi Erdal Belet’e, bestelerinin ise kendisine ait olmasıdır. Özel bir anlamı olan “El Emin” albümü, Türkiye Kültür ve Turizm Müdürlüğünün bandrol satışları baz alınarak belirlenen satış rakamlarına göre 2012 yılının en çok satan İlahi albümü olmasıdır.

2011 yılından itibaren başta TRT 1, TRT 6, Kanal D, Cine 5, Sky 360, Tv Net olmak zere birçok TV kanalında farklı projelerle karşımıza çıktı. 2013 yılından itibaren Ser Organizasyon öncülüğünde Türkiye ve Yurt dışı konserlerine katılmaktadır.

El Emin 2 Albümü için sektörün öncü firmalarından olan Süreç Medya ile imza masasına oturdu. 2013 yılından itibaren Süreç Medya ile çalışmalarına devam etmektedir.

2015 yılının ilk haftasında uzun uğraşlar sonucu hazırlanan “Gönlüme Sor” adlı albümü dinleyicilerine sunmanın tatlı heyecanını yaşamaktadır.

İlahinin yanı sıra Ezgi ve halk müziği eserlerini severek dinler, özel ortamlarda seslendirmekten zevk duymaktadır. Sesindeki farklı tını ve konserlerindeki canlı performansının büyük beğeni toplaması ile tanınan sanatçı, halk müziğinden ilahi müziğine ve medrese kültüründen gelen kaside müziğine kadar geniş bir repertuara sahiptir. Konserlerine olan yoğun ilgi ve katılan binlerce dinleyici eserlerinde kendisine eşlik etmektedir. Bu durumda, sahnede olan sanatçı için belki de en güzel duygulardan biridir.

Mütevazı kişiliği ve yaşamında Peygamber efendimizin “iki günü bir olan ziyandadır” sözünü kendisine şiar edinmiş ve bu bilinçle hareket etmektedir. Ondaki başarının sırrını ortaya koyan bu pusula, kısa sürede başarıya ulaşmasını sağlamıştır. Şöhretin çirkin yüzünden kendini sakınmaya çalışan sanatçımız, müzik ve iş dışında ailesine ayırdığı zamana önem vererek toplumun en önemli biriminin aile olduğunun bilgi ve bilincinde olmuştur.

El Emin 1” ve “El Emin 2” olmak üzere sanatçının toplam 5 albüm ve 2 single eseri mevcuttur. Faaliyet alanının ağırlığını konserlere vermektedir. Sanatçı evli ve bir çocuk babasıdır.

Murat Belet’in Albümleri

  • El Emin
  • El Emin 2
  • El Aman
  • Hicran
  • Yoluna Kurban
(Görüntüleme: 7 / 10329)

Video