header-hv2

Sami Savni Özer

Sami Savni Özer (d. 1950, İstanbul), ilahi sanatçısı.

1950 yılında İstanbul’da doğdu. Henüz çocukken müezzinleri dinleyerek ezanı ve dini müziğin değişik makamlarını öğrendi. Profesyonel müzik yaşamına 16 yaşında bir düğün salonu orkestrasında solistlik yaparak başladı. Dönemin ünlü bestekârlarından Amir Ateş‘le tanışması, sanatçının müzik yaşamında yeni bir dönemin başlamasına sebep oldu. Amir Ateş, Sami Özer’i Türk müziğinin büyük hocalarından Emin Ongan‘a tanıttı. Sami Özer, Emin Ongan tarafından öğrenci olarak kabul edildi ve birlikte 13 yıl boyunca Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde Klasik Türk Müziği meşk ettiler.

Zamanla Klasik Türk Müziği ve dini müzikten oluşan geniş bir repertuara sahip oldu. 1974 yılında yapılan “Altın Ses” yarışmasında, Türk sanat müziği dalında birincilik ödülü aldı. Daha sonraki yıllarda TRT’nin açmış olduğu sözleşmeli sanatçı sınavında başarılı oldu ve TRT İstanbul Radyosu’nda bir süre görev yaptı.

1985 yılında Türk Tasavvuf Musikisi ve Folklorunu Araştırma ve Yaşatma Vakfı’nda, Safer Dal Hocaefendi ile 13 yıl mistik müzik meşk etti.

1998-99 yıllarında MFÖ ile birlikte çeşitli konserlere katıldı. Ayrıca “Her Şey Çok Güzel Olacak” filminin “Bu Ne Biçim Hikâye Böyle” ve “Fırtınalar” adlı şarkılarını Mazhar Alanson‘la birlikte seslendirdi. Fahir Atakoğlu‘nun çeşitli çalışmalarına sesiyle katıldı.

1999 yılında New York’ta ve Toronto’da mistik müzik konserleri; 2002 yılında İstanbul Rumeli Hisarı’nda konser verdi. Aynı yıl Sarajevo’da (Saraybosna) düzenlenen festivalde ve Ostrozaç’ta Sarajevo Senfoni Orkestrası eşliğinde konserler verdi. “Ey Allahım (1-2-3)“, “Divane Gönlüm“, “İnliyoruz Hasretinle” ve “” adlı albümleri bulunmaktadır.

Sami Savni Özer’in Albümleri

  • Ey Allahım
  • Ey Allahım – 2
  • Ey Allahım – 3
  • Divane Gönlüm
  • İnliyoruz Hasretinle
(Görüntüleme: 1 / 45)

Video